A Telex megfejtette, miért nyeri a Fidesz sorra a választásokat
Ha valaki felelősen szeretne kormányozni, akkor az lenne a minimum, hogy legalább megértse az elmúlt évek gazdaságpolitikai sikerét.
Nem tartotta meg beszédét, és az autonómiát követelő közös nyilatkozatot sem írta alá Tőkés László a határon túli magyarok legmagasabb fórumán, a Magyar Állandó Értekezleten december elején. A Népszabadság szerint az lehet a háttérben, hogy Tőkés megharagudott Orbánra, amiért az RMDSZ-t részesítette előnyben az Erdélyi Magyar Néppárttal szemben. Tőkés jelenleg a Fidesz EP-képviselője.
Kínos helyzetbe hozta Tőkés László Orbán Viktort a határon túli magyarok legfontosabb fórumán, a Magyar Állandó Értekezleten (Máért) – írja a Népszabadság. Az értekezlet a határon túli magyar szervezeteket tömöríti és a kormány hívja össze, hogy megvitassák a külhoni magyarság legfőbb problémáit.
A december 3-i ülésen a Várkert Bazárban azonban Tőkés a tervezett beszédét nem tartotta meg és a zárónyilatkozatot sem volt hajlandó aláírni, pedig a nyilatkozat tartalmazta Tőkés legfontosabb követelését, az autonómiát is.
A Népszabadság több forrására hivatkozva azt írja: Tőkés Kelemen Hunor RMDSZ-elnök után szólalhatott volna fel, de ő csak annyit mondott, neki azt tanácsolták, spóroljon a szóval, nem jut mindenkire elég idő, így nem fogja megtartani a beszédét. A levezető elnök erre biztosította, hogy van idő a beszédre, de Tőkés hajthatatlan volt. Mindez akkor történt, mikor Orbán még a teremben volt. A Népszabadságnak nyilatkozó résztvevők szerint a miniszterelnök kínos helyzetbe került, kényszeredetten nevetgélt. Tőkés ezután a szünetben távozott és a zárónyilatkozatot sem írta alá.
A lap folyosói pletykák alapján azt írja, hogy Tőkés azért sértődött meg, mert Orbán inkább az RMDSZ oldalára állt a többi erdélyi szervezettel, így a Tőkés által képviselt Erdélyi Magyar Néppárttal szemben, amely így nem jut akkora támogatáshoz, mint a Fidesz 2010-es kormányra kerülése utáni első években.
Tőkés ugyanakkor a Fidesz listájáról bejutva lett EP-képviselő a 2014-től kezdődő ciklusban – emlékeztet a lap.
Fotó: Népszabadság